2017-2018 Graduate Fellowship Award Recipients

Click here to go back.

PRESIDENTIAL FELLOWSHIP


Dorothy F. Schmidt College of Arts and Letters

Albert Gleek
Comparative Studies
Alex Henry
Media, Technology and Entertainment
Ana-Christina Acosta
Comparative Studies
Kathryn Bridwell-Briner
Comparative Studies
   


College of Business

Jason Damm
Business Administration

 

College of Education

Ashley Cooper
Counselor Education
Kevin Roble
Educational Leadership
Sergio Gonzalez
Educational Leadership
Thiago Veronez
Curriculum and Instruction

 

College of Engineering and Computer Science

Ishwarya Srikanth
Ocean Engineering
Joffrey Leevy
Computer Science
Mohammad Uddin
Ocean Engineering

 

Charles E. Schmidt College of Science

Alexis Richaud
Chemistry
Alexis Sturm
Integrative Biology
Bishal Dhakal
Mathematics
Cecilia Nicholas
Integrative Biology
Emrah Karagoz
Mathematics
Heather Nicholson
Geosciences
Katherine Shlepr
Integrative Biology

Kristina Nugent
Chemistry
Paul Morris
Complex Systems and Brain Science
Rene Miller-Xavier
Integrative Biology

Robert Altman
Experimental Psychology
Shaikh Rifat
Geosciences
Touhid Feghhi
Physics
Wai Tam
Experimental Psychology
 

 

Christine E. Lynn College of Nursing

Elizabeth Adenmosun
Nursing
Gabrielle Cassman
Nursing Practice
Kendall Hackenberg
Nursing Practice
Laurie Martinez
Nursing
Somi Panday
Nursing
 

 

College for Design and Social Inquiry

Karen Sweeting
Public Administration
   

 

PROVOST FELLOWSHIP


Dorothy F. Schmidt College of Arts and Letters

Roxana Ambrosini
Language, Linguistics, and Comparative Literature
Colton Babbitt
History
Cassandra Boyer
Anthropology
Kathryn Brede
Art: Fine Art
Emily Donovan
English: Creative Writing
Taylor Eftimov
English
John Horvath
Media, Technology, and Entertainment
Scott Karasick
Women, Gender and Sexuality Studies
Joshua Nichols
Music
Joshua Nichols
Music
Melissa Pickering
English: Creative Writing
Andrey Piroozgar
Political Science
Monisha Ramachendran Selvaraj
Media, Technology, and Entertainment
Valeria Ruzina
Language, Linguistics, and Comparative Literature
Carlos Santaella Cordero
English

 

College of Business

Bruce Beckett
Health Administration
Alexandra Dan
Business Administration
Dorian Dortch
Taxation
Tyler Kins
Accounting
Marcela Marin
Accounting
Charles Strippoli
Economics
Patryk Tokarski
Business Administration
 

 

College of Education

Kathryn Bosso
Counselor Education
Angelica Downey
Exceptional Student Education
Miriam Moreno-Duany
Counselor Education

 

College of Engineering and Computer Science

Yanet Comas
Civil Engineering
Md. Fahim Salek
Civil Engineering
Sandhya Sharma
Electrical Engineering
Kristopher Stewart
Mechanical Engineering
Jeremiah Whelchel
Ocean Engineering

 

 

Charles E. Schmidt College of Science

Ananya Adhikari
Physics
Troy Bole
Geosciences
Melissa De Jesus
Mathematics
Jacquelyn Evans
Environmental Science
Richard Hart
Geosciences
Brandon Hindman
Experimental Psychology
Rajesh Jaiprashad
Chemistry
Floyd Johnson
Mathematics
Thomas Kent
Chemistry
Juan Lopez
Biological Sciences
Hallee Meltzer
Environmental Science
Amelia Roskar
Biological Sciences
Rachel Shanker
Biological Sciences
Paul Tatasciore
Physics
Li Wei
Psychology
Maria Ziadi
Biological Sciences
   

 

College for Design and Social Inquiry

Michael James
Social Work
Jenifer Karson
Social Work
Sarah Paul
Criminology and Criminal Justice

Kimberley Small
Social Work

Spencer Stevens
Criminology and Criminal Justice

Benjamin Trautam
Public Administration

Brittany Tripp
Social Work

   

 

DELORES A. AUZENNE FELLOWSHIP

Dorothy F. Schmidt College of Arts and Letters

Damara Martin
Comparative Studies

 

Charles E. Schmidt College of Science

Jessene Aquino-Thomas
Integrative Biology

Karim Dawkins
Integrative Biology

Toluleke Famuyiwa
Integrative Biology

Kimberly McFarlane
Biological Sciences

Charlene Myers
Mathematics  

Angela Robinson
Mathematics

Tatiana Viena
Complex Systems and Brain Science

   

 

ALICE GRIFFIN AAUW GRADUATE FELLOWSHIP


College of Business

Alejandra Cortez
Information Technology and Management

 

 

 

College for Design and Social Inquiry

Haidee Cano
Social Work

Lynn Gordon
Social Work

Kaliah Lewis
Urban and Regional Planning

Brittany Tripp
Social Work

   

 

MCKNIGHT FELLOWSHIP


Dorothy F. Schmidt College of Arts and Letters

Candy Hurtado   
Comparative Studies
   

 

College of Business

Justin Tetuan  
Business Administration
 

 

College of Education

Deborah McEwan   
Curriculum and Instruction

 

College of Engineering and Computer Science

Stevens Dormezil
Computer Science

Brittny Freeman
Electrical Engineering

Raul Vidal
Ocean Engineering

 

NEWELL DOCTORAL FELLOWSHIP

Charles E. Schmidt College of Science

David Bradshaw
Integrative Biology

Toluleke Famuyiwa
Integrative Biology

Sarah Hoffmann
Integrative Biology

 

GRADUATE DIVERSITY FELLOWSHIP

Dorothy F. Schmidt College of Arts and Letters

Damara Martin
Comparative Studies

 

 

 

College for Design and Social Inquiry

Daly Reardon
Social Work

 

 

 

College of Education

Shernette Dunn
Educational Leadership
(Adult and Community Educational Leaders)

Kayla Elliott
Educational Leadership
(Higher Education Leaders)

Iris Minor
Curriculum and Instruction

 

Charles E. Schmidt College of Medicine

Genevieve Tuveson
Medicine

 

Charles E. Schmidt College of Science

Toluleke Famuyiwa
Integrative Biology

Tatiana Viena
Complex Systems and Brain Science

 

 

GRADUATE FELLOWSHIP FOR ACADEMIC EXCELLENCE


Dorothy F. Schmidt College of Arts and Letters

Candy Hurtado
Comparative Studies

 

College of Education

Christina Cavallero
Curriculum and Instruction

 

Charles E. Schmidt College of Science

Chelsea Bennice
Integrative Biology

Betsy Evans
Integrative Biology

Michael Mannino
Complex Systems & Brain Science

Valeria Torres
Experimental Psychology