Home / Graduate College / Current Students / 2015-2016 Fellowship Awards

FAU Graduate College Facebook FAU Graduate College Twitter FAU Graduate College Instagram FAU Graduate College LinkedIn FAU Graduate College YouTube

777 Glades Road
SU 80, Room 101
Boca Raton, FL, 33431
(T) 561.297.3624
(F) 561.297.1212

2015-2016 Graduate Fellowship Award Recipients

Click here to download the 2015-2016 Graduate Fellowship Awards program.

Click here to go back.

Presidential Fellowship


Dorothy F. Schmidt College of Arts and Letters

Betsaida Casanova
Comparative Studies

Natalie Filice
Comparative Studies
Stephanie Flint
Comparative Studies
Rebecca Jensen
Creative Writing
Jonas Mueller
Comparative Studies
 


College of Business

Charles Danso
Business

Chad Harwood
Business 
 

College of Education

Dennis Keefe
Educational Leadership (Adult and Community Educational Leaders)

Iris Minor
Curriculum and Instruction
 Ramonia Rochester
Curriculum, Culture and Educational Inquiry

College of Engineering and Computer Science

Joseph Prusa
Computer Science

Oneeb Rehman
Electrical Engineering
 

Charles E. Schmidt College of Science

Julia Cisneros
Geosciences

David Giguere
Experimental Psychology
Zichang Huang
Physics
Yousef Izadi
Physics

Shaun Miller
Mathematical Science

Anthony Planas
Geosciences   
Aliza Sloan
Experimental Psychology
Olivia Valdes
Experimental Psychology

 


Christine E. Lynn College of Nursing

Ellen Morris
Nursing DNP
(Family Nurse Practitioner)


Misako Nagata
(Nursing Ph.D)
Indhira Piquion
Nursing DNP
(Adult/Gerontological Nurse Practitioner) 

College for Design and Social Inquiry

Michael Miller
Public Administration

David Moura
Public Administration
 

Provost Fellowship


Dorothy F. Schmidt College of Arts and Letters

Chelsea Baer
Political Science

Michael Clark 
Women's Studies
Gabriel Di Colla
Sociology 
Felix Godinez
Linguistics

Lacey Langlois
Communication and Multimedia Studies
Cailley Millar
English
Roberto Navarrete
Fine Art

Carlos Patino
Music
Andrew Schneider
Anthropology  
Robin Schramm
English

Natalie Taveras
Theatre and Dance
James Turner
History 

College of Business

Sharon Bhooshi
Business Administration

Christopher Boykin
Information Technology and Management

Dillon Payne
Business Administration
(Sport Management)

Shelby Tice
Health Administration

   

College of Education

Irene Canfield
Counselor Education
Kayla Elliot
Educational Leadership 
(Higher Education Leaders)


Rebecca Etienne
Educational Leadership 
(Higher Education Leaders)
Andrew Hood
Educational Leadership
(Adult and Community Educational Leaders)


Brianna Joseph
Exceptional Student Education
 

College of Engineering and Computer Science

Malissa Augustin
Computer Engineering

Daniel Moya
Civil Engineering
Moises Levy
Electrical Engineering

Yilun Zhu
Computer Science
  
   

Christine E. Lynn College of Nursing

Brittany Thayer
Nursing DNP  
(Family Nurse Practitioner)

Charles E. Schmidt College of Science

Megan Chandler
Business Biotechnology

Adriana Colom
Experimental Psychology
Nicolae Dumitru
Physics

Joseph Niederhauser
Integrative Biology

Amy Ste Croix
Complex Systems and Brain Sciences
Regina Zweng
Biology

College for Design and Social Inquiry

Michelle Fletcher
Public Administration
Kimberly Przeszlowski
Criminology and Criminal Justice
 
Michelle Scarlett
Social Work 
Keith Shampaner
Social Work
   

Delores A. Auzenne Fellowship


College of Business

Teneil Lawrence
Business Administration

  Charles E. Schmidt College of Medicine

Emily Kelly
Medicine

Carlie Meyers
Medicine
 

  College of Engineering and Computer Science

Jose Hurtado
Computer Science

  Charles E. Schmidt College of Science

Jorge Gonzalez
Mathematics
Andres Paz
Experimental Psychology 

Melissa Reiterer
Integrative Biology
Tatiana Viena
Complex Systems and Brain Sciences

   

Alice Griffin AAUW Graduate Fellowship


College for Design and Social Inquiry

Spring Davis
Biomedical Science

  College for Design and Social Inquiry

Lisa Crooks
Social Work

 

McKnight Fellowship


  Dorothy F. Schmidt College of Arts and Letters

Candy Hurtado   
Comparative Studies

   

College of Business

Justin Hall  
Business Administration

Oscar Harvin   
Business Administration
 

College of Education

Deborah McEwan   
Curriculum and Instruction

College of Engineering and Computer Science

Raul Vidal   
Ocean Engineering

Newell Doctoral Fellowship


College of Education

Jaclyn Falcone
Educational Leadership
(Adult and Community Educational Leaders)


Charles E. Schmidt College of Science

Chelsea Bennice
Integrative Biology

Courtney Cocilova
Integrative Biology
Betsy Evans
Integrative Biology
Olena Makhnyeva
Integrative Biology

Monica Risley
Integrative Biology
 

Graduate Diversity Fellowship


Dorothy F. Schmidt College of Arts and Letters

Elaine Mendelow
Comparative Studies

Dawn Zanders
English
 

College of Education

Cindy Khan-Jordan
Counselor Education

Charles E. Schmidt College of Science

Angela Robinson
Mathematics

College for Design and Social Inquiry

Jose Irizarry
Public Administration

Jorene Jameson
Public Administration
 

Graduate Fellowship for Academic Excellence


Dorothy F. Schmidt College of Arts and Letters

Christopher Schletter
Music  

College of Business

Selen Savas
Business Administration

College of Education

Anelle Alfred
Educational Leadership
(Higher Education Leaders)


Charles E. Schmidt College of Science

Stephanie Kelly
Integrative Biology

Illya Vilenskiy    
Physics
 

College for Design and Social Inquiry

Elizabeth Goldberg
Social Work

 

 

 Last Modified 6/10/19